Scratch dobrodružstvá: Upírske netopiere

Späť na kurzy

Všetky ONLINE kurzy

od 49,00 €

Všetky online kurzy od 49 €

Viac info

Course duration 1h 50m 0s
Course chapters 16 kapitol
Course difficulty Mierne pokročilý

V tomto online kurze si spoločne naprogramujeme akčnú hru. Je to klasická strieľačka. Stojíme na mieste a z pohľadu prvej osoby strieľame do terčov. Hra sa odohráva sa v strašidelnom lese, v ktorom pálime po upírských netopieroch. K dispozícií máme určitý počet nábojov. Keď ich vystrieľame, musíme znovu nabiť zbraň. Máme obmedzený čas na získanie čo najväčšieho počtu bodov skóre. Netopiere, ktoré sú menšie a teda je náročnejšie ich trafiť, pridávajú viac bodov. Hra je ozvučená. Budeme počuť nabíjanie zbrane ako aj streľbu: „Bum bum!“

Popis online kurzu

Ak nepoznáš sadu kurzov Scratch dobrodružstvá, prečítaj si popis nižšie.

Mám tu pre teba ďalší kurz zo sady Scratch dobrodružstvá. Tento som ohodnotil ako stredne náročný. Naprogramujeme si jednoduchú strieľačku. Tú si však budeme môcť vylepšiť v bonusovej časti kurzu, ktorá už je náročnejšia (úroveň 3). Pozor, budeme používať vlastné obrázky a zvuky! Musíš si ich stiahnuť zo záložky materiály pre tento kurz.

Online kurz je určený pre niekoho, kto už má základy programovania v prostredí Scratch za sebou. Dokáže si naprogramovať sám nejaký jednoduchý program. Naprogramujeme si pohyb zbrane za myškou v spodnej časti obrazovky. Spolu s kurzorom sa bude pohybovať aj mieridlo. Pri streľbe budeme spotrebovávať náboje. Tlačidlom medzerník nabíjame zbraň. Streľba ako aj nabíjanie je ozvučené. Po obrazovke sa objavujú netopiere. Tie majú rôznu veľkosť, podľa ktorej pridávajú body. Vytvoríme aj špeciálneho bonusového netopiera. Po zastrelení netopiera sa zobrazí jednoduchá animácia pridávania bodov. Celá hra je na čas. Po jeho uplynutí hra automaticky končí.

V bonusovej časti prerobíme hru. Táto časť je už náročná a vyžaduje orientáciu v kóde. Ukážeme si ako vytvoriť pozadie, ktoré zasahuje aj mimo obrazovku. Pohybom myši budeme posúvať pozadie spolu s objektami. Hra bude bežať aj mimo hráčskeho okna.


Čo sú Scratch dobrodružstvá?

Názvom „Scratch dobrodružstvá“ označujem skupinu online kurzov, v ktorej ťa budem sprevádzať pri programovaní v prostredí Scratch 3 od úplných základov až po komplexnejšie hry.

Ak si v programovacom jazyku Scratch dlho nepracoval alebo si začiatočník, všetko dôležité ti počas programovania poviem. Video si môžeš hocikedy stopnúť a mrknúť na kód. Základy si môžeš pozrieť v úvodnom kurze s výstižným názvom „Scratch Dobrodružstvá: Úvod“ 😊. Tam sa nachádza popis prostredia Scratch 3 a vysvetlenie základov programovania.

Minimálne požiadavky

  • základné znalosti programovania v prostredí Scratch

Obsah online kurzu

1 Terč

2 Streľba

3 Náboje

4 Nabíjanie zbrane

5. Čas

6. Upírsky Netopier

7. Zastrelenie netopiera

8. Nové netopiere

Bonus 1 – Tvorba pozadia

Bonus 2 – Pohyb pozadia

Bonus 3 – Netopier v okne

Bonus 4 – Pohyb netopiera 1

Bonus 5 – Pohyb netopiera 2

Bonus 6 – Ostatné netopiere Bonus 7 – Nové prvky na pozadí