Blog

Success story: Stredoškolák, ktorý už pracuje v úspešnej reklamke

Martina Baumann - 05.02.2017 - Success stories

Síce je Attila Mucska ešte len stredoškolák, má už za sebou úspešný štart kariéry. Ati, ako ho známi prezývajú, je študentom 4. ročníka na Strednej odbornej škole polygrafickej v Bratislave. Zároveň pracuje ako externista v reklamnej agentúre TRIAD Advertising ako junior web developer. Na stredoškoláka vôbec nie zlé...

Ati je tiež vášnivý futbalista a rád sa zabáva. Programovaniu v programovacom jazyku PHP sa venuje už od 12 rokov. Čím sa môže Ati pochváliť? Je toho skutočne dosť.

Toto sú jeho projekty:

http://tennischampion.cz/ - frontend,backend

http://mirabella.sk/ - navrh webdizajnu, front-end, back-end

http://revital-gaming.eu/ - navrh webdizajnu, front-end, back-end

http://valson.sk/ - font-end, back-end

Čo bolo prvým impulzom, aby si sa naučil robiť webstránky, programovať a začať tak svoju kariéru v tech odvetví?

Prvým mojim impulzom bolo asi to, keď som hrával na základnej škole s kamarátmi počítačové hry a mali sme rôzne klany. Povedali sme si, že by bolo dobré vytvoriť webstránku pre náš tím. Začal som vyhľadávať technológie a možnosti, ako urobiť webovú stránku. Samozrejme najprv to boli weby vytvorené prostredníctvom webov ako sú e-stránky. Chcel som tie stránky časom modifikovať až do takej miery, že som zistil, že tieto online web creatory mi nepostačia. Začal som objavovať nové technológie, ako by sa tie stránky mohli urobiť krajšie, lepšie a aby boli viac funkčné.

Prečo si si zvolil kurz Webrebel?

Kurz Webrebel som si zvolil, lebo ma zaujala obsahová časť kurzu resp. seriály v kurze a hlavne ako podáva informácie. Tým myslím to, že medzi plnými kýblami informácii, ktoré vlieva do hláv, sa ujde miesto aj pre nejaký vtipný obrázok alebo komentár.

Attila na programátorskej súťaži Zenit

Čo bolo pre teba v začiatkoch učenia sa programovať najťažšie?

Najťažšie asi pre mňa bolo v dvanástich, keď som sa začal venovať programovaciemu jazyku PHP, pochopiť princípy, prečo to tak je a kvôli čomu. Nevedel som si dostatočne predstaviť, ako využijem jednotlivé kódy v praxi, keďže som sa začal učiť z písaných seriálov, kde boli len vysvetlené. Začal som vyhľadávať reálne príklady, kde boli využité dané kódy a postupom času som si uvedomoval, kde a prečo to využiť a čo s tým spravím. Keď sa mám zamerať na nedávnu minulosť, tak to bola určite metodika OOP (Objektovo-orientované programovanie).

Zamestnal si sa vo firme TRIAD Advertising ako Junior Webdeveloper. Povedz nám niečo o tom, ako sa tvoja kariéra vyvíjala od momentu, kedy si sa začal učiť programovať a ako si získal prácu v TRIAD-e?

Keď som začal chápať princípom PHP, dostal som sa k CZ/SK fóru redakčného systému (ďalej RS) PHP Fusion. Snažil som sa vytvárať témy na tento RS pre ľudí, ktorí písali na fórum, že potrebujú web. Touto formou som sa chcel zdokonaliť. Po čase som si povedal, že prečo by som sa nemohol pokúsiť spraviť si vlastný RS. Medzi tým ma ale oslovila IT firma, ktorá sídli blízko môjho domu, že či by som sa nechcel priučit, získať skúsenosti a vypomáhať s webovými projektmi cez letné prázdniny. Ako 13-ročný zapálený pre tvorbu webov, som mal neskutočnú radosť a s radosťou som to prijal. Po 2 mesačnej stáži vo firme ma chytila druhá vlna a z programovania som prešiel na grafiku. Táto "vlna" hrala hlavnú rolu aj pri výbere strednej školy.

Screenshot z redakčného systému

Venoval som sa jej, chodil na súťaže zo školy, tvoril som pre zaujímavé udalosti ako Mladý tvorca. No nenapĺňalo ma to až do takej mieri ako programovanie. Dovtedy som programoval procedurálne a mnohí programátori sa mi smiali, že som zastaralý a je v tom chaos, čo bola pravda, ale bola to ďalšia demotivácia pre mňa vtedy a dôvod prečo začať s grafikou. Objavil som kurz Webrebel OOP a LARAVEL a bola to pre mňa veľká príležitosť vrátiť sa k programovaniu a byť "up-to-date". Vytvoril som so spolužiakom malé štúdio, kde sme ponúkali grafické a programátorské služby. Bral som to tiež ako zdokonaľovanie sa vo frameworku Laravel a vytvoriť si RS na báze spomínaného frameworku. K práci v TRIAD-e som sa dostal cez tvorcu kurzu Webrebel Romana Hrašku, ktorý dal ponuku do FB skupiny, že TRIAD hľadá na výpomoc človeka, ktorý vie robiť v Laraveli. Neváhal som a napísal som im o sebe a poslal pár mojich prác, následne ma pozvali na pohovor a prijali ma, za čo im ďakujem. Pracujem a zdokonaľujem sa u nich zatiaľ externe - kvôli strednej škole, ktorú už tento rok dokončujem.

Čo je podľa teba najväčšou výhodou práce v IT odvetví?

Každý človek si povie, že ohodnotenie práce. Áno, je to pravda, ale človeku, ktorého baví to, čo robí a robí to, čo ho napĺňa, tak to nevníma ako výhodu. Z hľadiska mojej oblasti IT si myslím, že najväčšou výhodou je možnosť podieľať sa na vývoji zaujímavých a originálnych projektov, či už webových alebo iných. Stretnúť rovnako zapálených ľudí v danej oblasti ako je daný človek a hľadať čo najlepšie možné aj nemožné riešenia pre daný projekt.

Čo pre teba znamenal kurz Webrebel, ako ti pomohol v získaní novej práce?

Kurz Webrebela presnejšie LARAVEL/OOP mi dal neskutočne veľa a otvoril mi oči, že čo všetko je možné a ako "ľahko". Otvoril mi bránu nových možností ako spraviť web funkčnejší, mohutnejší, plný vychytávok, kód prehľadnejší a čitateľnejší. Ukázal mi, že veci, ktoré som napísal 200 riadkami kódu, sa dajú napísať aj 10 riadkami a ušetrím tým mnoho času. Aj vďaka nemu som sa dostal do celoslovenského kola v súťaži Zenit - programovanie webov a aj vďaka nemu som si našiel prácu v známej reklamnej agentúre.

Máš nejakú radu, ktorú by si chcel zdieľať so študentmi, ktorí len začínajú s tvorbou webstránok a programovaním alebo so svojím vzdelávaním v IT oblasti?

Nerád dávam rady, keďže som len tiež študent, ktorý v podstate ešte nič nedokázal a ktorý sa snaží napredovať a naberať skúsenosti deň za dňom.

Moja "rada", ktorou sa sám riadim, je určite to, aby robili najmä to, čo ich baví a neprestávali sa zdokonaľovať, učiť sa nové veci a hlavne veriť v samých seba. Aby si si mohol každý deň povedať, že som sa naučil niečo nové. Zamerajte sa na seba a nenechajte sa odradiť nikým iným, aj keď to možno nerobíte najsprávnejšie. Sami časom zistíte, že sa to dá aj inak a možno lepšie. Všetko má svoj čas. Každým dňom, týždňom sú vo svete nové trendy a to hlavne v IT oblasti. Sledujte ich a prispôsobujte svoje vedomosti. Niekedy je toto všetko ťažké, ale myslím si, že je to cesta k všeobecnému úspechu a spokojnému životu. Vždy majte na ume - koľko toho neviete a to vás bude posúvať ďalej.

Ak máš na Attilu nejké otázky, napíš ich do komentárov. Chceš tiež nakopnúť svoju kariéru v IT, ale nevieš kde začať? Vyskúšaj naše online kurzy, pomocou ktorých sa naučíš robiť webstránky a programovať.


Twitter

Martina Baumann

Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem.