Blog

Programovanie pre deti: sprievodca pre rodičov a učiteľov

Learn2Code tím - 08.09.2021 - Vzdelávanie

Programovanie pre deti je čoraz viac obľúbenejšie. Nie je to prekvapujúce, vzhľadom k tomu, ako sa spoločnosť stala závislou na technológiách. Stále viac ľudí sa zaujíma o túto zručnosť a pýta sa: mohol by som sa to tiež naučiť? Aj rodičia viac venujú pozornosť programovaniu a snažia sa k nemu svoje deti viesť. 

Naučiť sa programovať v mladom veku môže dieťaťu zaistiť celoživotný úspech. Programovaniu sa venujú už aj učitelia na základných školách a existuje viacero vzdelávacích programov, kurzov či nástrojov, ktoré sa snažia programovanie deťom čo najviac priblížiť a uľahčiť.

V tomto článku prinesieme náš pohľad na programovanie pre deti: výhody, prečo je táto počítačová zručnosť v súčasnosti taká dôležitá, zoznam nástrojov, vďaka ktorým sa vaše dieťa vie naučiť základy programovania.

V akom veku môžu deti začať s programovaním?

Podľa Piagetovej kognitívno-štrukturálnej teórie vývinu, ktorú vypracoval švajčiarsky psychológ Jean Piaget v roku 1971, sú deti vo veku 5 rokov v predoperačnom štádiu. V tejto fáze dieťa začína chápať svet pomocou mentálnych reprezentácií prostredníctvom slov a obrazov. Prejavom reprezentatívnej funkcie v poznávaní je tiež oddialená imitácia. Ide o schopnosť napodobňovať model s časovým odstupom. Dieťa môže napríklad vidieť iné dieťa ako prelieza zábradlie. Spomenie si na to na druhý deň a na základe predstavy, ktorú si uchovalo, dokáže samo uvedené úkony podobným spôsobom vykonať.

Podľa tejto teórie a dostupnosti moderných vzdelávacích nástrojov a technológií, sa mnohí odborníci zhodujú, že dieťa sa môže začať učiť programovať vo veku 5 rokov. Niektorí rodičia môžu mať z tohto veku obavy a rozumieme týmto obavám. Základy programovania je však možné vyučovať ľahšie vďaka gamifikácii a moderným programovacím aplikáciám, robotike a ich nástrojov. Mnoho webových aplikácií a stránok učia deti programovať pomocou blokového programovania.

Niektoré vlády, napríklad Veľkej Británie, Estónska a Fínska zaviedli alebo zvažujú zavedenie programovanie ako súčasť školských osnov pre deti vo veku 5 a viac rokov.

Ako vzbudiť záujem vášho dieťaťa o programovanie?

Ak sa vaše dieťa už zaujíma o programovanie, tvorbu webov či vývoj hier a aplikácií, pravdepodobne nebudete musieť urobiť veľa, aby ste ich k samotnému reálnemu programovaniu doviedli. V zásade by ste už len našli vhodné online či offline kurzy, krúžky a podobne. Ak však vaše dieťa z počítačových vied (alebo aj STEM predmetov - Science, Technology, Engineering, Mathematics) nadšené nie je, existuje niekoľko spôsobov, ako v nich vzbudiť záujem.

Kombinujte programovanie s ich súčasnou vášňou

  • Hračky a roboty

Existuje množstvo zábavných "offline" hračiek, ktoré pokrývajú základy STEM a kódovania. Existuje takisto mnoho programovateľných robotov. Môžeme spomenúť populárneho Ozobota alebo Makeblock mBot Robot Kit. Sú to sety vhodné pre začiatočníkov v oblasti programovania a viete ich programovať aj pomocou rozhrania v notebooku či tablete. NAO Robot je humanoidný robot, ktorý je však veľmi drahý a tu ho spomíname skôr ako zaujímavosť.

  • Stavebnice

LEGO je lídrom v oblasti hračiek pre začínajúcich staviteľov. S LEGO MINDSTORMS si môžete postaviť a naprogramovať vlastného robota. Obsahuje aj jednoduchú aplikáciu s programátorským rozhraním a takto viete ovládať svojho robota. Páčiť by sa vám mohol aj LEGO BOOST Creative Toolbox, vďaka ktorému sa vaše dieťa môže naučiť základy kódovania, inžinierstva a robotiky.

  • Kreslenie, maľovanie

Ak má vaše dieťa umelecké vlohy, má rado kreslenie, ukážte mu nástroje ako napr. Scratch vďaka, ktorému môžete vytvárať animácie, interaktívne príbehy, hry a pod. pomcou blokového programovania. Deti môžu do Scratch platformy nahrať vlastné obrázky, zvuky, pozadie a vytvárať tak unikátne projekty. Viac o Scratch si prečítajte nižšie v článku.

  • Video hry (mobilné hry)

Deti, ktoré hrávajú počítačové a mobilné hry, by mohli mať záujem o ich výrobu. Vášniví hráči sa môžu naučiť základné znalosti programovania prostredníctvom veľmi obľúbených počítačových hier ako Minecraft a Roblox.

Učte sa programovať s nimi

Deti chcú byť nezávislé, ale napriek tomu môžu uprednostniť, keby im boli rodičia nápomocní pri začiatkoch v programovaní. Učia sa niečo nové a častokrát sa môžu na niečom zabrzdiť, zaseknúť, čo môže byť veľmi frustrujúce a demotivujúce. Keď im však pomôžu rodičia, ktorým dôverujú, učenie sa stane väčšou zábavou. Pokiaľ teda vaše dieťa váha s učením sa programovania, navrhnite mu, že sa budete učiť spoločne. Ak nie ste technicky zdatný rodič, nevadí, je to skvelá príležitosť aj pre vás naučiť sa niečo nové a vzdelávať sa.

Aký je najlepší programovací jazyk pre deti?

Moja cesta k programovaniu začala na strednej škole v prostredí Turbo Pascal. Na počítačoch pre moju skupinu nebola dostupná grafika. Tak zatiaľ čo druhá skupina kreslila autíčka, my sme sa snažili s tou modrou obrazovkou nejako komunikovať. Programovali sme rôzne jednoduché výpočty a odpovede. Po výmene učebne sa pre nás finálnou skúškou stal príklad naprogramovať nakreslenie olympijských kruhov. Veľkým vtipom bola moja príprava na maturitu. Pred Vianocami sa nám pokazil počítač a oprava trvala celý zvyšok školského roka. Programoval som pomocou ceruzky a starého zošita. Spustenie programu prebiehalo v mojej hlave s myšlienkami: „Teraz by to asi malo fungovať.“

Doba postúpila a digitálne technológie sú dostupnejšie. Úvodné nástroje do programovania sa skrývajú za každým rohom. Jedným očkom môžete mrknúť na našu vzdelávaciu hru GalaxyCodr. Vaše prvé kroky na ceste k programovaniu sú oveľa jednoduchšie. Ale ktorou cestou sa vydať? Skúsim vám poradiť podľa mojich skúseností, nakoľko som odučil nespočetne veľa kurzov, krúžkov a webinárov programovania pre deti.

Scratch Junior (škôlka – 3. trieda ZŠ)

Začnime s tými najmladšími. Im by som odporučil prostredie Scratch Junior. Je určené pre smartfóny alebo tablety. Vhodnejší je však tablet, vďaka jeho rozmerom obrazovky. Na ktorej sa vám bude s blokmi lepšie pracovať. Príkazy sú stvárnené blokmi pripomínajúcimi stavebnice. Z nich skladáte scenáre pre postavičky, spôsobom uchop potiahni a pusti. Význam príkazov je znázornený obrázkami. Možno na začiatku budete potrebovať pomoc rodičov, ale programovať v prostredí Scratch Junior by mali zvládnuť aj deti v predškolskom veku. 

Scratch (4. – 8. trieda ZŠ)

Keď trochu podrastiete, môžete sa pustiť do prostredia Scratch. Tu začína tá pravá zábava pre každého nadšenca, ktorý rád vymýšľa vlastné svety alebo chce tvoriť hry. Opäť programujeme blokovým systémom. Všetky príkazy máte dostupné a rozdelené do kategórií. Nachádza sa tu bohatá knižnica postáv a pozadí. Nesklame nás ani celkom slušný nástroj na kreslenie. Scratch beží vo webovom prehliadači. Ak si vytvoríte účet, môžete si vaše diela ukladať priamo online do cloudu. Tu prichádzame ku skvelej Scratch komunite. Priamo na stránke nájdete obrovské množstvo zverejnených projektov. Každý z nich si môžete vyskúšať a pozrieť jeho zdrojový kód. Môžeme sa takto naučiť, ako projekt funguje a prípadne sa ním inšpirovať. Keďže programy tvoria používatelia, sú tu aj slabšie projekty s prosbou o pomoc, vtipné príbehy, zábavné hry a dokonca aj majstrovské diela. Scratch má neskutočný potenciál! Môžete tu dokonca naprogramovať rekurzívne stromy, čo je téma na vysoké školy. 

App Inventor (od 7. triedy ZŠ)

Z „dospelejších“ programátorských nástrojov je k prostrediu Scratch najbližšie App Inventor. Je to grafický programovací nástroj pre mobilné Android telefóny. To znamená, že programujetee pomocou blokov a rôznych komponentov. Programujete vo webovom prehliadači. Môžete sa prihlásiť pomocou Gmail účtu a zdrojový kód projektov ukladať v cloude. Naprogramované projekty si môžete spustiť na vašom telefóne. Jednoduchú hru typu „Udri prstom krtka“ naprogramuje skoro každý. App Inventor je vhodný na výuku programovania, ale možno v ňom vyvíjať aj plnohodnotné mobilné aplikácie.

p5.js - JavaScript (od 7. triedy ZŠ)

Moju cestu do „dospeláckého textového programovania“ som započal v prostredí p5.js, ktoré mi predstavil jeden kolega. Ahoj Majo 🙂 Prostredie beží online vo webovom prehliadači. Prihlásiť sa môžete pomocou Gmail konta a všetky projekty si priamo naň uložiť. Na písane kódu používame jazyk JavaScript. S tým, kde zobrať tie správne slová, aby nám vznikol kód, si ťažkú hlavu robiť nemusíte. Na stránke je bohatá Referenčná knižnica s príkazmi. Výhodou sú príklady, ktoré môžete upraviť a tak experimentovať. Fanúšikovia vytvorili rôzne užitočné knižnice, ktoré sú dostupné priamo na stránke. Naše projekty môžeme pomocou webového odkazu poslať kamarátom, či už so zdrojovým kódom alebo len spusteným projektom. Osobne môžem učiteľom toto prostredie vrelo odporučiť! Dôležité je zvoliť správnu sadu jednoduchých a zaujímavých projektov. Ako mám vo zvyku, na overenie našich „skillov“ môžeme využiť hru Bludisko. 

Ďalšie nástroje

Počas svojej praxe som sa stretol s viacerými jazykmi a prostrediami pre začiatočníkov v oblasti programovania. Môžeme si ich spomenúť v „Sieni slávy.“

Blockly Games

Ponúka viacero aktivít, ale mojou obľúbenou je Maze. Tu vás čaká zopár zaujímavých bludísk. Programujete cestu do cieľa pomocou blokov. Posledné úrovne vás môžu potrápiť s vetvením podmienok. 

CodeCombat

Chcete sa naučiť programovať hraním hry na hrdinu. V tomto RPG dobrodružstve môžete prechádzať rôznymi kobkami pomocou textového programovania ako Phyton, JavaScript, C++ a tak ďalej.

Hodina kódu (Hour of Code)

Obsahuje početnú sadu aktivít zameraných na programovanie pomocou blokov. Oblečené sú v tematickom kabáte ako Minecraft, Star Wars, Angry Birds alebo Plants vs Zombies. Môžete tu nájsť aj zbierku odkazov na ďalšie zaujímavé prostredia.

GalaxyCodr

Vráťme sa naspať domov na Slovensko, kde štartuje vesmírna raketa pripravená na programátorské dobrodružstvo. V peknom grafickom prostredí programujete cestu postavičky Tima pomocou blokov. Jeho cesta za záchranou kamaráta je podporená vtipnými animáciami. Môžete sa v blízkej dobe tešiť na pokračovanie príbehu a nové planéty, ktoré čoskoro pribudnú.

LEGO

Stavebnice LEGO ponúkajú viacerých robotov, ktorý nie sú určený len na skladanie. Ich pomocou sa môžeme učiť programovať. Pre mladších je tu LEGO Boost a pre starších LEGO Mindstorms. Programujeme na tablete alebo počítači pomocou blokov.

Veteráni

K starším veteránom v tejto oblasti patria prostredia pre deti ako Robot Karel, EasyLogo, Imagine alebo Baltík. Odporučiť môžem aj sadu aktivít na precvičenie digitálnych zručností v prostredí Cirkus Šaša Tomáša alebo archív súťaže iBobor.

Na záver môžem povedať, že som určite nespomenul všetko. Chcel som sa s vami podeliť o programátorské prostredia, s ktorými mám osobnú skúsenosť. Ak máte tipy na ďalšie vzdelávacie hry, aplikácie či robotov, neváhajte sa s nimi podeliť v komentároch.Logo facebook

Learn2Code tím

Učíme ľudí dizajnovať, robiť webstránky a programovať. Naše prezenčné kurzy nájdeš vo viacerých mestách na Slovensku a pomocou online kurzov sa môžeš vzdelávať z pohodlia domova.


Frontend vs Backend vs Fullstack a ako sa na to pozerám ja

Vzdelávanie

Pri riešení a vývoji aplikácii si vieme vývoj rozdeliť na dve hlavné časti – front end a back end. Front end je v podstate to čo vidíš očami – to s čím...

Data Science: ktorým jazykom začať?

Vzdelávanie

Aj ty rozmýšľaš o tom, že sa naučíš data science, ale nevieš, kde začať? Dostávame otázky na to, s ktorým data science jazykom začať ako s prvým. Preto...

Krátky úvod do SQL

Vzdelávanie

Úvod do databázy Na internete, v mobilných aplikáciách vo webových aplikáciách potrebujeme dáta – informácie. Tieto informácie musia byť niekde...