Blog

Programovanie je istá forma umenia, hovorí lektor Miro Beka

Learn2Code tím - 22.11.2017 - Rozhovory

Miro Beka je super chlapík a aktuálne sa okrem programovania a hudby venuje aj tvorbe kurzov s Learn2Code. Miro šoféruje náš nový online kurz programovania v jazyku Python a preto sme si pripravili tento rozhovor. Čítaj ďalej.


Na začiatok najskôr začnime tvojou prácou. Čo presne robíš?

Štandardne sa to volá, automatizér testovania, alebo po anglicky test automation engineer. Za týmto názvom sa ale môže skrývať veľa vecí. Ja osobne som navrhoval a implementoval testovacie skripty (napríklad v robot framework), vytváranie rôznych knižníc alebo malých testovacích aplikácií, kopec DevOps roboty (linux server, Jenkins CI a pod) a teda hlavne automatizovať a orchestrovať rôzne systémy tak, aby spolupracovali a na konci celého behu vyhodili nejaký report.

Na akých projektoch si pracoval?

Ešte keď som bol na stáži, som pracoval ako backend developer. V tedy som programoval v Ruby on Rails.

Keď som sa vrátil späť na Slovensko, začal som pracovať v ESETe už ako automatizér, kde sme testovali ESET antivírus. Tam bolo viacero produktov, myslím že viac než 4, ktoré sa museli otestovať na všetkých možných windowsoch (xp, vista, 7, 8, 10), takže tam sme ušetrili kopec manuálneho testovania.

Nakoniec som pracoval v Kistleri, kde sme testovali viacej hardverových vecí a celkom dosť low level. Taktiež som tu získal kopec DevOps skúseností.

Miro sa okrem programovania venuje aj hudbe
Miro sa okrem programovania intenzívne venuje aj hudbe


A ako si k programovaniu a Pythonu vôbec dostal?

Programovať som začal už na strednej škole. Mal som na výber informatickú alebo normálnu triedu a keďže som sa rád hral PC hry, tak som šiel do informatickej. Tam som začal drtiť turbo pascal a už som bol jasný. S pythonom som sa stretol až na výške, dokonca až tak ku koncu. Začal som v ňom programovať svoju diplomovú prácu. Veľa som sa vtedy naučil. Hlavne, ako veci nerobiť.

Prečo si sa rozhodol robiť lektora v Learn2Code?

Rád odovzdávam svoje znalosti ďalej. Navyše sa rád vŕtam vo veciach a potom čo sa niečo naučím tou ťažšou cestou, tak mám chuť odovzdať to ďalej. Dokonca som bol aj 2x ako spiker na Pycon.sk.

Navyše, ak chce človek niečo vysvetliť, niekedy zistí, že tomu až tak nerozumie. Takže je to pre mňa aj forma učenia.

Kde berieš inšpiráciu pre svoju prácu? Máš nejaké tipy, ktoré zaručene fungujú?

Ja si myslím, že programovanie je istá forma umenia. Človek stojí pred nejakým “problémom” a musí vymyslieť (naprogramovať) riešenie. Mne osobne sa veľmi páči minimalistické umenie, jednoduché, ale výrazné tvary. To sa snažím uplatniť aj pri programovaní. Snažím sa, aby riešenie bolo čo najjednoduchšie a priamočiare. Takže asi ťa sklamem, ale nepoznám žiadne zaručené triky. Každé nové dielo je unikát.

Miro je basák a spevák v kapele Mofokiller
Miro je basák a spevák v kapele Mofokiller


V tejto oblasti je potrebné sledovať aktuálne trendy, inovácie. Ako si na tom ty?

Dovolím si nesúhlasiť. Je pravda, že technológie rýchlo napredujú, ale niekde na pozadí človek môže spozorovať isté univerzálne pravidlá. Ak ich človek začne vidieť a porozumie im, nebude sa musieť prehrabávať všetkým tým smogom informácií. Takže moc sa týmto nezahlcujem.

Samozrejme, aj ja si ráno pri kávičke skočím rekreačne niečo prečítať na hacker news .

Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej?

Keďže automatizovanie je veľmi pestrá práca, najradšej mám nové úlohy, ktoré treba nejako vyriešiť. Treba otestovať takúto funkcionalitu, alebo treba vymyslieť ako pozapájať nejaké senzory, aby to automaticky fičalo. No proste každá nová úloha je pre mňa zábavka, kde môžem byť kreatívny. Musím sa ale priznať, že potom čo už je všetko vymyslené, moje nadšenie rýchlo opadne. Ale vždy sa cez to nejako prekusám.

Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti v programovaní, ale chceli by začať?

Všetkým by som určite poradil, aby sa to naučili. Dokonca, ani nie preto, aby sa tým mohli živiť. Programovací jazyk je spôsob akým komunikujeme s počítačmi, je to jazyk budúcnosti. Už teraz počítače používame na všetko možné. V budúcnosti toho bude ešte viacej.

Navyše, programovanie vôbec nie je také komplikované. Dovolím si odporučiť jednu knižku všetkým, ktorí by radi chceli programovať alebo aspoň skúsiť programovať. Prvých 20 hodín od Josha Kaufmana. Autor vôbec nevie programovať a v jednej kapitole ukáže, ako sa za 20 hodín naučí naprogramovať vlastný web v Ruby on Rails.

V čom vidíš výhodu svojej práce? Je v niečom výhodnejšia ako iné zamestnania?

Programovanie je skvelé remeslo. Dokážem sa s ním ľahko uživiť, nie som limitovaný lokalitou. Môžem cestovať po svete a zároveň pracovať na notebooku.

Určite sa oplatí investovať do štúdia programovania. Človek tým získa nepomerne viacej benefitov ako tomu musí obetovať.

Prečo si si zvolil Python ako programovací jazyk?

Ja som si nezvolil Python… Python si zvolil mňa :D

Úprimne, už si nepamätám. Asi som riešil nejaké úlohy na výške a potreboval som niečo praktické, v čom rýchlo nakódim veci. Narazil som na python a odvtedy som mu (skoro) verný.

Aké máš plány do budúcnosti?

Momentálne mojim jediným plánom je nemať plány do budúcnosti. Opustil som pohodlie kancelárie, aby som sa mohol venovať svojej kapele (Mofokiller) a hudbe všeobecne. Rád by som spojil svoje znalosti o kompjutroch a využil ich čo najviac v muzike.

Účty ešte stále platím pomocou programovania. Čiže je to vskutku skvelé remeslo. Môžem spoznávať svet a zároveň neumrieť od hladu.

Najbližšie ma čakajú asi ďalšie kurzy pre Learn2Code, chcel by som sa podielať na vývoji počítačovej hry a aj tento rok sa pokúsim dostať na Pycon.sk s niečim zaujímavým.

Krátky odkaz všetkým čitateľom na záver

Všetkých pozdravujem a prajem im veľa trpezlivosti a radosti pri programovaní!

Mofokiller v kompletnom zložení
Mofokiller v kompletnom zložení


Más na Mira nejaké otázky? Píš smelo do komentára!


Logo facebook

Learn2Code tím

Učíme ľudí dizajnovať, robiť webstránky a programovať. Naše prezenčné kurzy nájdeš vo viacerých mestách na Slovensku a pomocou online kurzov sa môžeš vzdelávať z pohodlia domova.


Lektor Martin Briatka: Správny programátor verí, že na každý problém existuje riešenie

Rozhovory

Martin Briatka je úspešný softvérový inžinier, ktorý už má čo-to za sebou a určite aj čo-to pred sebou. Najnovšie napríklad prezenčný kurz Web Developer...

Prečo je dobré testovať internety, prezradí náš nový lektor Furby

Rozhovory

Predstavujeme Ti nášho nového lektora! Martin Škarbala alebo pre kamarátov aj Furby testuje internety už viac ako osem rokov. U nás je lektorom online...

Grafická dizajnérka Veronika opisuje IT sektor ako svet zajtrajška

Rozhovory

Veronika Nedecká je grafická dizajnérka, pracuje na vlastných projektoch a okrem toho je tiež lektorkou kurzu Visual Design. Svoje začiatky nevnímala...